This seat was established by the Constitution and organized on September 24, 1789 by the Judiciary Act of 1789 1 Stat. 73. |
Morrison Waite |
March 4, 1874 – March 23, 1888 |
Melville Fuller
October 8, 1888 –
July 4, 1910 |
|
Edward Douglass White
December 19, 1910 –
May 19, 1921 |
Clerk |
Started |
Finished |
School (year) |
Previous clerkship |
John J. Byrne |
1918 |
1921 |
Georgetown (1909–10) |
|
|
William Howard Taft
July 11, 1921 –
February 3, 1930 |
|
Charles Evans Hughes
February 24, 1930 –
June 30, 1941 |
Clerk |
Started |
Finished |
School (year) |
Previous clerkship |
Wendell Mischler |
1930 |
1930 |
Ripley (OH) High School (1885) |
Taft |
Reynolds Robertson |
1930 |
1934 |
GW (1932) |
Taft |
Francis R. Kirkham |
1934 |
1935 |
GW (1931) |
Sutherland |
Richard W. Hogue, Jr. |
1938 |
1939 |
Penn (1930) |
Sutherland |
Edwin McElwain |
1938 |
1941 |
Harvard (1934) |
|
|
Harlan Fiske Stone
July 3, 1941 –
April 22, 1946 |
|
Fred M. Vinson
June 24, 1946 –
September 8, 1953 |
|
Earl Warren
October 5, 1953 –
June 23, 1969 |
|
Warren E. Burger
June 23, 1969 –
September 26, 1986 |
|
William Rehnquist
September 26, 1986 –
September 3, 2005 |
|
John Roberts
September 29, 2005 –
present |
Clerk |
Started |
Finished |
School (year) |
Previous clerkship |
Daniel P. Kearney, Jr. |
September 29, 2005 |
2006 |
Yale (2004) |
J. Roberts (D.C. Cir.) |
Mark W. Mosier |
September 29, 2005 |
2006 |
Chicago (2004) |
Rehnquist / Tacha (10th Cir.) |
Ann E. O'Connell |
September 29, 2005 |
2006 |
GW (2004) |
Rehnquist / F. Magill (8th Cir.) |
Michael S. Passaportis |
September 29, 2005 |
2006 |
Virginia (2004) |
Rehnquist / Wilkinson (4th Cir.) |
Kosta Stojilkovic |
September 29, 2005 |
2006 |
Virginia (2004) |
J. Roberts (D.C. Cir.) |
Felicia H. Ellsworth |
2006 |
2007 |
Chicago (2005) |
Boudin (1st Cir.) |
George W. Hicks, Jr. |
2006 |
2007 |
Harvard (2005) |
Janice R. Brown (D.C. Cir.) |
Keenan D. Kmiec |
2006 |
2007 |
Berkeley (2004) |
Sentelle (D.C. Cir.) / Alito (3d Cir.) |
Paul Jeremy Nathanson |
2006 |
2007 |
Harvard (2004) |
Silberman (D.C. Cir.) / Niemeyer (4th Cir.) |
Jason T. Burnette |
2007 |
2008 |
Georgia (2006) |
R. L. Anderson (11th Cir.) |
Joshua Hawley |
2007 |
2008 |
Yale (2006) |
McConnell (10th Cir.) |
Anton Metlitsky |
2007 |
2008 |
Harvard (2005) |
Garland (D.C. Cir.) |
Erin Morrow (Hawley) |
2007 |
2008 |
Yale (2005) |
Wilkinson (4th Cir.) |
William P. Baude |
2008 |
2009 |
Yale (2007) |
McConnell (10th Cir.) |
Jeffrey M. Harris |
2008 |
2009 |
Harvard (2006) |
Sentelle (D.C. Cir.) / Silberman (D.C. Cir.) |
Erin E. Murphy |
2008 |
2009 |
Georgetown (2006) |
Sykes (7th Cir.) |
Porter N. Wilkinson |
2008 |
2009 |
Virginia (2007) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Roman Martinez, V |
2009 |
2010 |
Yale (2008) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
James M. McDonald |
2009 |
2010 |
Virginia (2007) |
Sutton (6th Cir.) |
Stephen E. Sachs |
2009 |
2010 |
Yale (2007) |
S. Williams (D.C. Cir.) |
Erik R. Zimmerman |
2009 |
2010 |
Stanford (2007) |
Wilkinson (4th Cir.) |
Paul T. Crane, III |
2010 |
2011 |
Virginia (2007) |
Wilkinson (4th Cir.) |
Kate E. Heinzelman |
2010 |
2011 |
Yale (2009) |
Garland (D.C. Cir.) |
Kathryn E. Tarbert |
2010 |
2011 |
Vanderbilt (2005) |
D. Ginsburg (D.C. Cir.) |
David Zac ("Zac") Hudson |
2010 |
2011 |
Yale (2009) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Christoper J. DiPompeo |
2011 |
2012 |
Penn (2009) |
Niemeyer (4th Cir.) |
Frederick Liu |
2011 |
2012 |
Yale (2008) |
O'Scannlain (9th Cir.) / Colloton (8th Cir.) |
Colleen E. Roh |
2011 |
2012 |
Harvard (2010) |
Garland (D.C. Cir.) |
Hagan C. Scotten |
2011 |
2012 |
Harvard (2010) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Caroline C. Edsall (Littleton) |
2012 |
2013 |
Yale (2010) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) / Brody (E.D. Pa.) |
Jonathan Y. Ellis |
2012 |
2013 |
Penn (2010) |
Randolph (D.C. Cir.) |
Sina Kian |
2012 |
2013 |
Stanford (2010) |
Tatel (D.C. Cir.) / Griffith (D.C. Cir.) |
Benjamin W. Snyder |
2012 |
2013 |
Harvard (2011) |
Sutton (6th Cir.) |
Morgan L. Goodspeed |
2013 |
2014 |
Harvard (2012) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Michael R. Huston |
2013 |
2014 |
Michigan (2011) |
Kethledge (6th Cir.) |
Judson O. Littleton |
2013 |
2014 |
Texas (2008) |
Randolph (D.C. Cir) |
Matthew A. Shapiro |
2013 |
2014 |
Yale (2012) |
Wilkinson (4th Cir.) |
Kathryn McGlenn Cherry |
2014 |
2015 |
Yale (2013) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Christopher G. ("Chris") Michel |
2014 |
2015 |
Yale (2013) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Graham Phillips |
2014 |
2015 |
Harvard (2013) |
Griffith (D.C. Cir.) |
Gregory Ryan Snyder |
2014 |
2015 |
Notre Dame (2012) |
Kethledge (6th Cir.) |
Jacob T. ("Jake") Brege |
2015 |
2016 |
Michigan (2012) |
Sentelle (D.C. Cir.) / Boasberg (D.D.C.) |
Daniel J. Feith |
2015 |
2016 |
Yale (2012) |
Griffith (D.C. Cir.)/Sullivan (S.D.N.Y.) |
Joseph B. ("Ben") Tyson, III |
2015 |
2016 |
Virginia (2014) |
Srinivasan (D.C. Cir.) |
Katherine Booth Wellington |
2015 |
2016 |
Harvard (2013) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Thomas S. Burnett |
2016 |
|
Harvard (2014) |
Livingston (2nd Cir.) |
Marguerite B. Colson |
2016 |
|
Yale (2015) |
Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Rachel G. Miller-Ziegler |
2016 |
|
Harvard (2015) |
Garland (D.C. Cir.) |
Conor M. Reardon |
2016 |
|
Duke (2014) |
Cabranes (2d Cir.) / Chatigny (D. Conn.) |
Usha Chilukuri Vance |
2017 |
|
Yale (2013) |
Thapar (E.D.K.Y.) / Kavanaugh (D.C. Cir.) |
Charles S. ("Charlie") Dameron |
2017 |
|
Yale (2015) |
Kethledge (6th Cir.) |
Caroline Flynn |
2017 |
|
Michigan (2013) |
Flaum (7th Cir.) / Srinivasan (D.C. Cir.) |
Aaron Rizkalla |
2017 |
|
Harvard (2016) |
Wilkinson (4th Cir.) |
|